Szefowie (podobnie jak inni ludzie, bo szef to też człowiek 😉) unikają trudności, problemów, kłopotów i starają się przedłużać okresy spokoju, płynnej i efektywnej pracy.

Czy to jest możliwe? 🔎 Kilka myśli na ten temat w dzisiejszym odcinku Firmy z Głową.

Możesz obejrzeć go na Youtube 🎥 (film na napisy i bonusową scenkę na początku) lub przeczytać w formie tekstowej poniżej.

Szefowska rzeczywistość

Jednocześnie kiedy zostajesz szefem, to jednego możesz być pewien: napotkasz na swojej drodze problemy!

Nadejdą wcześniej czy później. Moim zdaniem raczej wcześniej. Oczekiwanie, że jesteś wyjątkową osobą i uda Ci się osiągnąć zamierzenia łatwo, prosto i przyjemnie jest iluzją. Dość powszechną na początku drogi szefowskiej, ale jednak iluzją. Rzeczywistość dość szybko daje o sobie znać. Pracownicy wymagają więcej uwagi, klienci nie są tacy lojalni, racjonalne decyzje wcale nie są takie racjonalne. Moim zdaniem, kłopotów nie da się uniknąć.

Problem jako okazja do rozwoju

Druga opcja, to po prostu uznanie, że problemy są częścią rzeczywistości i witanie ich jako okazji do uczenia się. Okazji do rozwoju wiedzy, umiejętności, świadomości.

Dzień dobry! Cieszę się, ze jesteś! Czekałem! Ciekawe czym chcesz mnie zaskoczyć. Ciekawe czy to już przerabiałem/przerabiałam?

Być może brzmi to zabawnie, ale jedna z definicji problemu mówi, że problem to sytuacja, na którą nie ma gotowego rozwiązania.

Taka postawa ciekawości powoduje, że nie złoszczę się na rzeczywistość, nie kombinuje jak nie dostrzegać problemów, nie traktuje je jako specjalnie ekscytujących. Spokojnie szukam rozwiązania, uczę się nowej sytuacji i czekam na kolejny problem. Taka postawa pozwala nam wyłączyć lęk, złość, irytację. Jest dla nas po prostu zdrowsza. Włączamy ciekawość.

Kiedy poświęcę problemowi odpowiednia dawkę uwagi, zrozumienia i akceptacji, to jest znacznie większa szansa na znalezienie sensownego rozwiązania. Znacznie większa niż kiedy klnę i złorzeczę na rzeczywistość.

A jakie problemy czekają na akceptację u Ciebie?

Napisz z czym zmagasz się na co dzień, a być może ja będę miał pomysł jak sobie z tym poradzić…

Dobrego!

Rafał

Zapisz się do
naszego newslettera.

Otrzymuj regularnie bezpłatne treści
o zarządzaniu zespołem i komunikacji.

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji

Zadzwoń +48 604 791 659 lub

Gwarantujemy w 100% merytoryczną konsultację na wybrany przez Ciebie temat.